How much do you roughly spent on food/week, Yas Forums? It it even possible to spent less than $140 ($20 a day/$3 = 6)?

How much do you roughly spent on food/week, Yas Forums? It it even possible to spent less than $140 ($20 a day/$3 = 6)?

Attached: 435.png (511x383, 516.49K)

Is this bait, or are you really that bad with money? I spend half that on a bulk

In NZD
8L of Milk - $10
1 Big Weetbix Box - $6.50
2KG of Chicken Breast - $25
Bananas - $3.50
Apples - $6
Oranges - $5
Bread - $1.50
Jam - $3
Peanut Butter - $3
So about $63.50, however the apples and Oranges last me 2 weeks, so half those

Buy in bulk: beans, rice, pork shoulder, oatmeal, and potatoes. The beans/rice/oats can last you up to a month and are dirt cheap. Pork shoulders are about 2$/lb and last about a week. Throw in some bananas, sunflower seeds, and/or protein powder if you want.

fucking carblet

I'm in the UK, probably spend around £400 a month

Bout $100. I get $190 in NEETbux but I probably double that out of pocket.

i.e., I match it out of pocket to make a total around $400

Similar here but I do shop at Waitrose, could get it cheaper ofc but I dont really mind much, the quality is definitely better there especially their produce. I eat about 6-7 £8-10 steaks a week + chicken breasts, veg, rice and eggs. I also eat out a few times a week or get something from Greggs after work.

If you want cheap shit in the UK just go to Aldi/Lidl the brand stuff is at least 20-40% cheaper on average but their own produce food just isnt very good.

I disagree, I think Aldi/Lidl own brand is better than Tesco and the like, especially for stuff like meat and cheeses.